Με νέο εξοπλισμό, την «Πηνειάδα – Δάφνη» η ΔΕΥΑΛ μπαίνει πιο δυναμικά στην υπόθεση του καθαρισμού της κοίτης του Πηνειού. Η λέμβος «Πηνειάδα – Δάφνη» αποκτήθηκε από την ΔΕΥΑΛ με την αντίστοιχη άδεια καθαρισμού της κοίτης (ιδιαίτερα στο εσωτερικό τμήμα της) προκειμένου ο Πηνειός να ξαναβρεί την φυσική του κατάσταση. Μετά την πρώτη «αναγνωριστική» βόλτα που έγινε το βράδυ της Κυριακής (στον απόηχο του Φεστιβάλ Πηνειού) και στην οποία συμμετείχαν ο Δήμαρχος Λαρισαίων και πρόεδρος της ΔΕΥΑΛ Κ. Τζανακούλης, ο αντιπρόεδρος Κ. Καλαμπαλίκης και η υπεύθυνη του Φεστιβάλ Β. Οικονόμου, η «Πηνειάδα – Δάφνη» ξεκινά άμεσα τις εκστρατείες καθαρισμού.