Εκδήλωση στον κατ’ εξοχήν χώρο που συμβολίζει τη θυσία 1,5 εκατομμυρίων παιδιών στο ολοκαύτωμα θα πραγματοποιηθεί φέτος στο πλαίσιο της μέρας μνήμης, του ολοκαυτώματος που κάθε χρόνο διοργανώνει η Ισραηλιτική Κοινότητα Λάρισας. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 27 Ιανουαρίου 2012 στις 12 το μεσημέρι στην πλατεία Άννας Φρανκ (οδός Ερυθρού Σταυρού, στο ΓΝΛ) μετά την ονοματοθεσία της από το Δήμο Λαρισαίων, με την παρουσίαση αφιερωμάτων από τους μαθητές του Μουσικού Σχολείου Λάρισας και του 8ου Δημοτικού Σχολείου (εβραϊκού) παρουσία αντιπροσωπειών κι άλλων σχολείων της Λάρισας.
Είναι η πρώτη φορά που γίνεται εκδήλωση προς τιμήν της μνήμης των παιδιών του ολοκαυτώματος στο μοναδικό χώρο που αντιπροσωπεύει τη μνήμη αυτή στη Λάρισα, στην πλατεία Άννας Φρανκ.