Τα εγκαίνια της διαμόρφωσης της κοίτης του Πηνειού από την από την γέφυρα Ναϊάδων Νυμφών (οδού Αθηνάς) έως την γέφυρα Αχελωίδων Νυμφών (ΔΕΥΑΛ) και ως τη συμβολή με τη νέα κοίτη (φράγμα) θα γίνουν από το Δήμαρχο Λαρισαίων κ. Κ. Τζανακούλη την Παρασκευή 6 Απριλίου 2012 στις 7 μ.μ.
Μαζί με τα εγκαίνια της διαμόρφωσης της κοίτης, θα παραδοθούν προς χρήση οι δύο παιδικές χαρές που κατασκευάστηκαν στην όχθη του Πηνειού, καθώς και τα γήπεδα παραλίας ποδοσφαίρου και πετόσφαιρα (beach soccer και beach volley).