Σχετικά με την ανακοίνωση της Ν.Ε. Λάρισας του ΚΚΕ το γραφείο τύπου του Δήμου Λαρισαίων έχει να σημειώσει τα εξής:
«Θα μπορούσαμε να απαντήσουμε γραμμή προς γραμμή και με κάθε λεπτομέρεια την ανακοίνωση του γραφείου τύπου της Ν.Ε. Λάρισας του ΚΚΕ, αλλά θα το αποφύγουμε, γιατί δεν αξίζει τον κόπο να απαντήσουμε στο συντάκτη της, ο οποίος φαίνεται να κρίνει εξ ιδίων τα αλλότρια, και φάσκει και αντιφάσκει.
Απλά, επιστρέφουμε όλους τους χαρακτηρισμούς που αποδίδει στο Δήμαρχο κ. Κ. Τζανακούλη, γιατί μάλλον ταιριάζουν γάντι στο συντάκτη του κειμένου. Θεωρούμε πως το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να σιωπά, εκτός κι αν τα κίνητρα του ανταποκρίνονται στην προσπάθεια να τηρηθεί η παράδοση, που θέλει σε κάθε προεκλογική περίοδο να «μαλώνει» με το Δήμαρχο, για να δείχνει τη «μαχητικότητα» της παράταξης.
Για την ιστορία μόνο θα αναφέρουμε ότι οι αποφάσεις για τα πανό και τα περίπτερα, ήταν αποφάσεις της διακομματικής επιτροπής τις οποίες οι συμμετέχοντες δήλωσαν ότι θα εφαρμόσουν, πλην βεβαίως των εκπροσώπων του ΚΚΕ που μίλησαν για «ανυπακοή». Αν κατηγορούν το Δήμαρχο γιατί δεν συμμερίζεται την «ανυπακοή» τους είναι δικαίωμα τους, αλλά δεν μπορούν να τον κατηγορούν για «αντιδημοκρατική» συμπεριφορά, όταν υλοποιούνται οι αποφάσεις της διακομματικής επιτροπής. Αυτό ξεπερνά κάθε όριο πολιτικού πολιτισμού και δημοκρατικού πλαισίου. Για την ιστορία…»