Η Υπηρεσία Καθαριότητας Περιβάλλοντος του Δήμου Λαρισαίων, ενημερώνει ότι, δυστυχώς, το φαινόμενο των καμένων κάδων απορριμμάτων και ανακυκλώσιμων υλικών στην πόλη μας έχει λάβει ανησυχητικές διαστάσεις, τόσο σ’ ότι αφορά τον αριθμό όσο και τις παράπλευρες συνέπειές του. Συγκεκριμένα, δεν είναι λίγες οι φορές που παράλληλα με τις απώλειες σε εξοπλισμό της υπηρεσίας μας, συμβαίνουν ζημιές έως και ολική καταστροφή, σε περιουσίες συμπολιτών μας, κυρίως οχημάτων που βρίσκονται σταθμευμένα παραπλεύρως.
Πρέπει να τονιστεί, ότι οι κάτοχοι οχημάτων που έχουν υποστεί ανάλογες ζημιές, δεν δικαιούνται χρηματικής αποζημίωσης από το Δήμο Λαρισαίων, εφόσον η ζημιά δεν οφείλεται σε παράνομες πράξεις ή παραλείψεις οργάνων της υπηρεσίας. Για το λόγο αυτό, παρακαλούμε τους συμπολίτες να σταθμεύουν τα αυτοκίνητά τους σε ασφαλή απόσταση από τους κάδους, προστατεύοντας έτσι τις περιουσίες τους.
Πρέπει επίσης να επισημανθεί, ότι μια από τις συνήθεις αιτίες πρόκλησης πυρκαγιάς είναι η αμελής συμπεριφορά ορισμένων πολιτών που απρόσεκτα απορρίπτουν στους κάδους μισοσβησμένες στάχτες από τζάκια, σόμπες κ.λ.π. ή αναμμένα τσιγάρα και αποτσίγαρα, κάτι που σύμφωνα με τον Κανονισμό Καθαριότητας του Δήμου Λαρισαίων (άρθρο 10.2.4) είναι παράβαση και επισύρει βαρύ πρόστιμο καθώς και το κόστος αντικατάστασης του κάδου.
Για οποιαδήποτε περαιτέρω διευκρίνιση, μπορείτε να επικοινωνείτε με την Υπηρεσία Καθαριότητας Περιβάλλοντος του Δήμου στο τηλέφωνο: 2410-680200